ul. Zamkowa 5, 42-600 Tarnowskie Góry
32 / 285 41 60
32 / 285 41 60 wew. 99

Tydzień Bibliotek od 8 do 15 maja 2021 r.

Trwa Tydzień Bibliotek, organizowany w dniach 8 – 15 maja 2021 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Ma on na celu podkreślić rolę czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza. Z tej okazji propozycje dla czytelników przygotowała również nasza Biblioteka:

Wyzwanie Czytelnicze
Na naszym fanpage fb codziennie od 8 do 15 maja zamieszczać będziemy  z #BibliotekanaZamkowej, zdania napisane przez osoby, które gościły w naszej Bibliotece oraz fragment wybranej książki, którą napisały. Prosimy Was o odgadnięcie kto jest autorem prezentowanego cytatu oraz podanie tytułu utworu, z którego pochodzi przedstawiony fragment. Dla ułatwienia podpowiadamy, że książki znajdują się w naszych zbiorach.
Wszystkie prawidłowe odpowiedzi prosimy przesyłać do 16 maja w wiadomości prywatnej.
Uwaga! Dla pierwszych 5 osób, które przyślą prawidłowe odpowiedzi przygotowaliśmy nagrody książkowe i upominki.

Książka na telefon

Od 10 maja uruchamiamy usługę Książka na telefon.
Korzystać z niej mogą mieszkańcy Tarnowskich Gór, którzy ze względu na stan zdrowia, wiek, stopień niepełnosprawności nie mogą osobiście przyjść do Biblioteki.
Zamówione książki będziemy dostarczać pod wskazany adres 2 razy w miesiącu.
Usługa jest bezpłatna.
Kontakt pod numerem tel. 32 285-41-60 wew. 13 lub mailowo kontakt@biblioteka.tgory.pl

Wystawa plenerowa: 500. rocznica pierwszego opłynięcia Ziemi: wyprawa Magellana i Elcano (1519-1522).
Wystawa przybliża historię wyprawy morskiej Ferdynanda Magellana i Juana Sebastiana Elcano, będącej pierwszym opłynięciem Ziemi (1519-1522). Przedstawia fotografie okrętu Nao Victoria, będącego historyczną repliką jednego ze okrętów biorących udział w tej wyprawie. Replika Nao Victorii powstała z okazji Światowej Wystawy EXPO ‘92 w Sewilli.
Ekspozycja została przygotowana przez hiszpańską Fundację Nao Victoria, we współpracy z Ambasadą Hiszpanii w Polsce oraz Turespaña dla uczczenia obchodów 500. rocznicy pierwszego opłynięcia Ziemi.
Wystawa składa się z 16 paneli w formacie poziomym o wymiarach 178 x 130 cm każdy, z których jeden jest panelem tytułowym, pozostałe zaś zawierają krótkie informacje na temat historii wyprawy, która trwała 3 lata i 14 dni, biorących w niej udział żaglowców oraz członków załogi, podkreśla znaczenie wyprawy, która zapoczątkowała późniejszą wielką wymianę handlową między kontynentami, potwierdziła rozmiary planety i dała dowód na to, że Ziemia jest okrągła.
Wystawę można oglądać w ogrodzie Biblioteki (wejście od ul. Nowaka) w godzinach pracy działów udostępniania.