ul. Zamkowa 5, 42-600 Tarnowskie Góry
32 / 285 41 60
32 / 285 41 60 wew. 99

SŁAWOMIR KOPER – RELACJA ZE SPOTKANIA

Sławomir Koper, pasjonata PRL-u, autor książek „Sławne pary PRL-u”, „Skandale PRL-u”, był w sobotę gościem naszej Biblioteki. Autor wyjaśnił na czym polega trudność pisania książek o historii wskazując na to, że często choć pełne dat, pozbawione są dobrej narracji. Mówił o tym, jak łatwo jest oceniać ludzi po latach, siedząc na wygodnej kanapie. „Nie oceniam – zostawiam to czytelnikowi” – tak skomentował swoje pisarstwo.
Spotkanie obfitowało w liczne ciekawostki, jak np. o rozgonieniu warszawskiej pielgrzymki hipisów pewnego 15 sierpnia, o tym dlaczego polscy monarchowie za żadne skarby nie chcieli się koronować w Boże Narodzenie, o relacji Maryli Rodowicz z Danielem Olbrychskim, o kobietach, które inspirowały Sienkiewicza, o okolicznościach śmierci Andrzeja Zauchy jak i artykule dotyczącym impotencji księcia Leszka Czarnego.
Nie zabrakło też anegdot z życia prywatnego pisarza dotyczących jego bardzo długiego studiowania, współpracy z pewnym wydawnictwem, która zakończyła się nim się rozpoczęła czy próbie pobicia laską przez emerytowanego uczestnika spotkania autorskiego w pewnym mieście.
„Dziadostwo” – tak odpowiedział na pytanie jednego z uczestników o poziom życia w PRL-u. Zapytany o celebryctwo tego okresu, skomentował: „Jaka epoka, tacy celebryci”.