ul. Zamkowa 5, 42-600 Tarnowskie Góry
32 / 285 41 60
32 / 285 41 60 wew. 99

Filia nr 4 (Bobrowniki Śl.): Młodzieżowy Klub Książki „Pod Kasztanowcem”

Czym rożni się dziennik od pamiętnika? Gdzie najczęściej stosowany jest diariusz? Jakie są najważniejsze funkcje bloga? Na te i inne pytania znaleźli odpowiedź uczestnicy grudniowego Klubu Książki „Pod Kasztanowcem”. Inspiracją do spotkania stał się niepozorny plastelinowy ludzik, bohater książki Marii Kownackiej „Plastusiowy pamiętnik”.


Czym jest słownik, a czym encyklopedia?  Po który słownik trzeba sięgnąć by wytłumaczyć pojęcie „sezon ogórkowy”? Jakie dziś ma znaczenie hasło z encyklopedii „Nowe Ateny” Benedykta Chmielowskiego – „Koń jaki jest każdy widzi”? Tego i wiele innych cennych informacji dowiedzieli się uczestnicy listopadowego spotkania „Pod Kasztanowcem”.  Oprócz tego czytelnicy wykonali swoje własne papierowe bombki inspirowane słownikiem.


Październikowe spotkanie w Młodzieżowym Klubie Książki „Pod Kasztanowcem” działającym w bobrownickiej bibliotece pokazało, że
tworzenie komiksu jest nie lada sztuką. Ten gatunek książki wywodzący
się z gazetowych „comic strips” stał się głównym tematem spotkania. 
Młode czytelniczki  dowiedziały się o historii komiksu, najważniejszych tytułach, a także poznały najistotniejsze cechy komiksu, które wyróżniają go wśród literatury. Przez chwilę staliśmy się amerykańskim zespołem redakcyjnym na miarę potentata komiksowego Marvel Comics, by stworzyć swoją własną historię napisaną w komiksowym stylu. Dlatego też czytelniczki przyjęły na moment rolę scenarzystki, literniczki czy głównego kierownika redakcji i tym sposobem powstał pierwszy bobrownicki komiks pod tytułem „Lalka Lol w kuli” opowiadający o dzielnej Lol, która ucieka trollom i razem ze świnką Peppą znajduje schronienie w bibliotece.