ul. Zamkowa 5, 42-600 Tarnowskie Góry
32 / 285 41 60
32 / 285 41 60 wew. 99

Koncert Gitarowy 10 kwietnia 2018 r.

10 kwietnia, po raz kolejny w naszej Bibliotece gościliśmy młodych muzyków z  Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina z Bytomia. Swoje umiejętności muzyczne zaprezentowali uczniowie z klasy gitary Janusza Marczewskiego.

Jako pierwsza wystąpiła najmłodsza gitarzystka Martyna Greń.
W swoim dorobku artystycznym ma kilka wygranych konkursów muzycznych. Wśród nich: Mikołajkowy Konkurs Gitarowy w Rybniku, z którego wróciła z I miejscem, Ogólnopolski Konkurs Gitarowy w Łodzi, gdzie wygrała III miejsce, czy też Międzynarodowy Konkurs Gitarowy Frydek Mistek w Czechach, z którego przywiozła III miejsce.
W jej wykonaniu usłyszeliśmy:
Menuet – Wilhelm Friedmann Bacha (najstarszego syna J.S. Bacha)
Rondo – Matteo Carcassi
oraz
utwór „Ślizg” – Marek Pasieczny.

Następnie swój talent zaprezentowała Emilia Haberla, która od sześciu lat uczy się w klasie gitary. W tym roku szkolnym Emilia uczestnicząc w ogólnopolskich konkursach gitarowych otrzymała: wyróżnienie w Dobczycach, oraz w Rybniku. Ponadto młoda gitarzystka została uhonorowana przez Prezydenta Miasta Siemianowic Śląskich za osiągnięcia artystyczne i wysoki wyniki w nauce, który uzyskała w roku szkolnym 2016/2017.
Emilia wykonała dwa utwory:
Andantino Variato – Nicolo Paganini
oraz
Wspomnienie z Alhambry – Francisco Tarrega.

Kolejny gitarzysta Jakub Zawodny zagrał dla nas:
Preludium z I suity wiolonczelowej – Jan Sebastian Bach
Etiuda nr 20 – Leo Brouwer
Preludium z suity angielskiej – John Duarte
oraz
Mirage – Szymon Gołąbek.
Jakub ukończył pierwszy stopień szkoły muzycznej w Chorzowie. Swą przygodę z muzykę drugi rok kontynuuje w OSM w Bytomiu. Obecnie przygotowuje się do dwóch ogólnopolskich konkursów gitarowych.

Kolejnym artystą był Mieszko Nazarewicz – uczeń II stopnia szkoły muzycznej, który jako młody gitarzysta ma już całkiem niezły dorobek artystyczny m.in. I miejsce na Dąbrowskim Konkursie Gitarowym, III miejsce oraz nagroda za najlepsze wykonanie utworu Fernanda Sora podczas Międzynarodowego Konkursu Gitarowego w Frydku Mistku w Czechach czy to ostatnie zdobyte wyróżnienie na Mikołajkowym Konkursie Gitarowym w Rybniku.
Mieszko wykonał dla nas:
Dwa Gawoty z Suity D-dur – Manuel Maria Ponce
Etiuda nr 10 – Leo Brouwer
Wariacje na temat hiszpański op. 45 – Mauro Giuliani
Tango en Skai – Roland Dyens
Następnie swoje umiejętności zaprezentował tegoroczny maturzysta – Mikołaj Olszówka.
Specjalnie na koncert Mikołaj przygotował dwa utwory:
Mario Gangi – Etiuda nr 18
Isaac Albeniz – Asturias

Na zakończenie usłyszeliśmy gitarę w duecie ze skrzypcami w wykonaniu „Duo del Fuego” czyli „Duetu Ognia” – jak mówią o sobie Jakub Zawodny i Dominik Sowa.
Młodzi adepci sztuki grają ze sobą od września ubiegłego roku. Ich ambicja, pracowitość i sumienność w grze na instrumencie zaowocowały II miejscem podczas marcowych Cieszyńskich Spotkań Muzycznych.
Jakub i Dominik są uczniami tej samej klasy. Uczęszczają do II klasy OSM. Jakub jest uczniem profesora Janusza Marczewskiego, a Dominik zgłębia tajnik gry na skrzypcach pod kierunkiem profesora Marcina Josza.
Na koncert chłopcy przygotowali utwór niemieckiego kompozytora okresu baroku Georg Phillip Telemann – Siciliana z II Partity, oraz utwór Szymon Gołąbek – muzyka instrumentalisty, nauczyciela gitary, absolwenta bytomskiej szkoły muzycznej w klasie Janusza Marczewskiego. Utwór to 3-częściowa kompozycja: „Tango”, „Vals” oraz „Festival de Samba”.

Wszystkim artystom bardzo dziękujemy za niezapomniane doznania muzyczne. Szczególne podziękowania składamy Januszowi Marczewskiemu za przygotowanie uczniów.

Koncert gitarowy 10.04.2018 r.

Koncert gitarowy 10.04.2018 r.

Koncert gitarowy 10.04.2018 r.

Koncert gitarowy 10.04.2018 r.

Koncert gitarowy 10.04.2018 r.

Koncert gitarowy 10.04.2018 r.

Koncert gitarowy 10.04.2018 r.

Koncert gitarowy 10.04.2018 r.

Koncert gitarowy 10.04.2018 r.