ul. Zamkowa 5, 42-600 Tarnowskie Góry
32 / 285 41 60
32 / 285 41 60 wew. 99

„Joseph von Eichendorff, czyli romantyzm po śląsku. Spotkanie z prof. Joanną Rostropowicz

20 listopada o godz. 18.00 serdecznie zapraszamy na spotkanie z prof. Joanną Rostropowicz, w ramach nowego cyklu Śląska Jesień Literacka. Temat spotkania „Joseph von Eichendorff, czyli romantyzm po śląsku.
Wstęp wolny
Zapisy 791751721 lub promocja@biblioteka.tgory.pl
Profesor Joanna Rostropowicz, filolog klasyczna, nauczycielka akademicka, związana z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Opolu, a później Uniwersytetem Opolskim, jest absolwentką Instytutu Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, a od 1999 roku profesorem zwyczajnym. Wykładała filologię klasyczną w Opolu kierowała Katedrą Cywilizacji Śródziemnomorskiej, działającą w ramach Instytutu Historii UO.
Jest jednym z założycieli Związku Górnośląskiego, laureatką Nagrody im. Wojciecha Korfantego oraz Nagrody im. ks. Augustina Weltzla „Górnośląskiego Tacyta”, ponadto wiceprezesem i szefową Rady Naukowej Górnośląskiego Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Łubowicach. Od początków kariery naukowej zajmuje się antykiem, ale i Śląskiem. Jej praca habilitacyjna nosiłą tytuł „Ślązaczka. Pomiędzy rustica grossa i Pallas Silesiae – portret kobiety w literaturze łacińskiego Śląska”, w jej dorobkuznajdują się także opracowania dotyczące tradycji kultury antycznej na Śląsku”.

W ramach prac w Centrum im. Eichendorffa od 1999 roku redaguje m.in. „Zeszyty Eichendorffa” i inne publikacje obejmujące zarówno wiedzę o śląskim poecie, jak i szeroko rozumianej śląskiej historii, tradycji i kulturze.

Wśród nich jest także pięć dwujęzycznych tomów „Leksykonu Ślązaków od czasów najdawniejszych do współczesnych’, w których opisywane są sylwetki Ślązaków godnych poznania, a często zapomnianych lub nieobecnych w powszechnej świadomości (każdy tom zawiera ich około setki). I to również im, oraz oczywiście Eichendorffowi, poświęcone będzie tarnogórskie spotkanie. Na miejscu będzie też można kupić wymienione wydawnictwa.