ul. Zamkowa 5, 42-600 Tarnowskie Góry
32 / 285 41 60
32 / 285 41 60 wew. 99

Filia nr 4 (Bobrowniki Śląskie): wirtualne „Literackie spacery po mieście”

Filia nr 4 w Bobrownikach Śląskich zaprasza na wirtualne „Literackie spacery po mieście”, których patronami są pisarze i pisarki. 

Pierwszy spacer, odbył się śladem patrona tarnogórskiej biblioteki Bolesława Lubosza, którego nazwisko od 2016 roku patronuje jednej z ulic w dzielnicy Rybna.


Na kolejny literacki spacer Filia nr 4 zaprosiła ponownie do dzielnicy Rybna. To właśnie tutaj w 2021 roku nadano nowo powstałej drodze nazwę Stanisława Lema. W tym roku przypada również setna rocznica urodzin tego najsławniejszego polskiego pisarza fantastyki.W ramach „Literackiego spaceru: Filia nr 4 zaproponowała spacer w centrum tarnogórskiego miasta. To właśnie tu, w niedalekiej odległości od Rynku, znajduje się ulica imienia Zofii Nałkowskiej znanej polskiej pisarki. W 1992 roku w Wołominie otwarto muzeum w domu rodzinnym pisarki, a w 2019 roku przy wołomińskiej bibliotece publicznej postawiono jej pomnik, przy którym odwiedzający mogą na chwilę przysiąść w „towarzystwie” pisarki.


Na kolejny „Literacki spacery po mieście” zaprosiła do ścisłego centrum Tarnowskich Gór. Znajduje się tu bowiem kolejna ulica, której patronuje jedna z najbardziej znanych polskich pisarek- Eliza Orzeszkowa. Pisarka ta, wraz z Henrykiem Sienkiewiczem, była w 1904 roku nominowana do Literackiej Nagrody Nobla, a muzeum poświęcone Elizie Orzeszkowej znajduje się w Grodnie na Białorusi. 


Na przedostatni „Literacki spacery” Filia zaprosiła do dzielnicy Bobrowniki Śląskie. Tutaj bowiem jednej z ulic patronuje Leopold Staff. To poeta, po którego twórczość sięga wielu współczesnych artystów takich jak Grzegorz Turnau, Stanisław Soyka czy Stan Borys, gdyż w swojej twórczości opowiadał się za wartościami uniwersalnymi i nieprzemijającymi, co sprawia, ze twórczość wciąż znajduje nowych odbiorców.  Jednym z takich przykładów jest wykorzystanie wiersza „Kochać i tracić” do tekstu piosenki Stana Borysa pod tym samym tytułem. 


Na ostatni spacer ( choć tarnogórskich ulic, którym patronują pisarze jest jeszcze sporo) Filia nr 4 ponownie zaprosiła do Bobrownik Śląskich. To tutaj znajduje się ulica poświęcona rosyjskiemu pisarzowi Aleksandrowi Puszkinowi. Pisarz znany nie tylko z takich dzieł jak ” Eugeniusz Oniegin”, ale także jako twórca bajek, po które wciąż chętnie sięgają najmłodsi czytelnicy. 

Czy wśród czytelników są fani „Bajki o rybaku i rybce”? 

Tekst i zdjęcia: Anna Komander