ul. Zamkowa 5, 42-600 Tarnowskie Góry
32 / 285 41 60
32 / 285 41 60 wew. 99

Dyskusyjny Klub Książki – „Kronika ptaka nakręcacza” Haruki Murakami

W dniu 15 marca uczestnicy spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki wzięli na warsztat powieść Harukiego Murakamiego „Kronika ptaka nakręcacza”. Książka ta jest uważana za najważniejszą w dorobku pochodzącego z Japonii pisarza.

Choć „Kronika ptaka nakręcacza” została przez większość krytyków bardzo wysoko oceniona, to wśród dyskutantów wywołała mieszane uczucia. Nikt na spotkaniu nie odmawiał autorowi nieprzeciętnych umiejętności pisarskich, jednak zanurzenie się w świat tej powieści nie jest łatwym doświadczeniem.

Bohaterem książki jest Toru Okada, zwykły mężczyzna, żonaty, mieszkający w spokojnej dzielnicy. Po rzuceniu pracy prowadzi spokojne i monotonne życie, zajmując się domem. Pewnego dnia zostaje jednak brutalnie wyrwany z tego stanu. Wszystko zaczyna się od zniknięcia kota, a na dobre rozkręca, gdy do domu nie wraca żona bohatera. Od tego momentu Toru spotyka dziwne postaci, przeżywa zaskakujące dla siebie (i dla czytelników) zdarzenia, i to w obszarze różnych rzeczywistości. Choć sen i jawa mieszają się ze sobą, to jedno jest pewne – bohater już nigdy nie będzie taki, jak kiedyś.

Murakami przyznaje się do fascynacji twórczością takich postaci jak Reymond Chandler czy David Lynch. I widać to u japońskiego pisarza, choć nie bezpośrednio. Zresztą autor lubi odwoływać się zarówno do kultury wysokiej, jak i popularnej, łączyć ze sobą różne gatunki i konwencje. W „Kronice ptaka nakręcacza” znajdziemy i historię miłosną, i kryminalną, i obyczajową. Nie brak w niej  irracjonalności i szalonych pomysłów. Zadziwiające jest to, jak umiejętnie Murakami łączy to w jedną całość, która staje się niełatwym, ale i też fascynującym, polem do interpretacji. To bardzo dobra literatura. Ale nie dla każdego.

Krzysztof Nocoń