ul. Zamkowa 5, 42-600 Tarnowskie Góry
32 / 285 41 60
32 / 285 41 60 wew. 99

Dyskusyjny Klub Książki – „Gnój” Wojciecha Kuczoka

Dyskusyjny Klub Książki – „Gnój” Wojciecha Kuczoka

„Pożeracze książek” wiedzą doskonale, że wśród wielu przeczytanych, trafia się raz na jakiś czas „perełka” – książka, która na długo pozostaje w naszej pamięci, do której wracamy, o której często dyskutujemy, bez względu na upływ czasu. O takiej właśnie książce dyskutowałyśmy na spotkaniu DKK. „Bohaterem” naszej rozmowy był „Gnój” Wojciecha Kuczoka. Okazało się, że wydana w 2003 r., obsypana nagrodami: (m.in. Paszport „Polityki” i Nagroda Literacka „Nike”) książka nadal – po tylu latach – wzbudza u czytelników silne emocje.

Wydawać by się mogło, że wszystko już o niej powiedziano i napisano, a jednak wciąż jest o czym rozmawiać. Pewnie dlatego, że jej tematem jest przemoc w rodzinie, znęcanie się nad dzieckiem, katowanie go.

Dyskusja nad książką zmobilizowała nas również do obejrzenia filmu („Pręgi, reż. M. Piekorz), którego scenariusz oparty był na motywach „Gnoju”. Uczestniczki porównywały książkę z filmem, dzięki czemu te dwa obrazy: literacki i filmowy zyskały nową, pełniejszą jakość. „Gnój” (i „Pręgi”) nie pozostawia nikogo obojętnym, wywołuje silne emocja, każe się zastanowić nad rolą rodzica, dziecka, nad kondycją polskiej (śląskiej?) rodziny.

Rozmowa o książce przywołała wśród uczestniczek obraz własnych rodzin, wspomnienia z dzieciństwa. „Gnój” to powieść obnażająca to co najgorsze
w naszych wzajemnych relacjach.

Małgorzata Cichoń