Dyskusyjny Klub Książki – 28 wrzesień 2012, Wiesław Myśliwski „Traktat o łuskaniu fasoli”

Na pierwszym spotkaniu DKK po przerwie wakacyjnej, które odbyło się 28 września, rozmawiano o książce: W. Myśliwski „Traktat o łuskaniu fasoli”.

Kolejny sezon spotkań w DKK rozpoczęliśmy wspaniałą książką Wiesława Myśliwskiego, „Traktatem o łuskaniu fasoli”. Wszyscy, którzy przybyli na nasze pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie, byli tą książką oczarowani.
Autor obiera za przedmiot rozważań błahą czynność, jaką jest łuskanie fasoli nie po to, aby żartować z czytelnika, ale by udowodnić, że to właśnie codzienność stawia przed człowiekiem najtrudniejsze pytania.
Bohater książki otwiera drzwi przed przybyszem, zaprasza go do środka i rozpoczyna swoją opowieść. Opowieść o życiu zwykłego człowieka, przywołującego wspomnienia minionych lat, miesięcy i dni.
Każdy kolejny rozdział to przywoływanie innych wspomnień: dzieciństwa, młodości, pracy za granicą, przygody z saksofonem, kapeluszem i nagle okazuje się, że poznajemy całą historię życia bohatera. W jego wspomnieniach pojawiają się przeróżne postacie i sytuacje, które są po mistrzowsku opowiedziane przez pisarza.
Autor zadaje też pytania o sens życia, pozycję człowieka w świecie, celowość dziejów. Można odnaleźć w tej książce mnóstwo ciekawych, mądrych i trafnych sentencji, które uczestnicy spotkania skrupulatnie wynotowali i odczytali. Powieść jest ponadto świetnie napisana pod względem językowym, na co też zwrócili uwagę czytelnicy.
„Traktat o łuskaniu fasoli” to wspaniała książka, którą czyta się z przyjemnością, a która nie poucza i nie moralizuje.
Polecam na nadchodzące, długie jesienne wieczory wszystkim czytelnikom.

„Przyszedł pan fasoli kupić? Do mnie? To przecież w każdym sklepie dostanie pan fasoli. Ale proszę, niech pan wejdzie.” – wchodzimy więc i zaczynamy słuchać.

Małgorzata Cichoń