Dyskusyjny Klub Książki – 20 września 2013, Kazuo Ishiguro „Okruchy dnia”.

20 września rozmawiano o książce Kazuo Ishiguro „Okruchy dnia”

Kazuo Ishiguro był pierwszym bohaterem spotkania w DKK po wakacyjnej przerwie. Ten brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia urodził się 8 listopada 1954 r. w Nagasaki w Japonii, ale jego rodzina przeprowadziła się do Anglii. Kazuo miał wtedy pięć lat ,więc praktycznie wychowywał się w Europie. Obecnie mieszka w Londynie. Jest autorem powieści:

  • Pejzaż w kolorze sepii(1982)
  • Malarz świata ułudy (1986,wyd.pol.-1991)
  • Okruchy dnia ( 1989,wyd.pol.-1993 )
  • Niepocieszony ( 1995,wyd.pol.-1996 )
  • Kiedy byliśmy sierotami ( 2000,wyd.pol.-2000)
  • Nie opuszczaj mnie (2005 ,wyd.pol.- 2005 )

W 1986 roku otrzymał nagrodę Whitbread Award za swoją drugą powieść – Malarz świata ułudy a w 1989 r. Nagrodę Bookera za Okruchy dnia. Powieść ta została zekranizowana pod tym samym tytułem. Reżyserem był James Ivory a Anthony Hopkins zagrał postać kamerdynera Stevensa. Film otrzymał wiele nominacji do nagrody Oscara.

Ta trzecia w dorobku pisarza powieść, stała się tematem dyskusji w klubie. Uczestniczy spotkania, dzięki kamerdynerowi Stevensowi, mogli poznać świat angielskiego kamerdynera, jego zasady postępowania, kodeks, mentalność. Stevens, narrator i zarazem bohater książki wyrusza w podróż, podczas której ma zamiar oglądać piękne zakątki angielskiego krajobrazu. Niestety nie potrafi cieszyć się wolnością, radością z oglądania przyrody, gdyż ciągle wspomina lata swojej służby u lorda Darlintona. Poznajemy człowieka, bez reszty oddanego swojemu pracodawcy, który wypełnianie obowiązków stawia ponad wszystko, pozbawiając się życia osobistego. Stevenson jest bardzo skryty, dyskretny w okazywaniu jakichkolwiek emocji. Po śmierci pracodawcy nadal prowadzi jego dom. Zaczyna odkrywać, że jego egzystencja była w istocie jedynie namiastką prawdziwego życia, że bezpowrotnie utracił szansę na osobiste szczęście. Na zmianę jest już jednak za późno.

Uczestnicy spotkania byli zgodni co do oceny postawy bohatera, a jeden z bywalców DKK stwierdził, że nie zdziwi się jeżeli Kazuo Ishiguro będzie kolejnym ” noblistą” w dziedzinie literatury.

Małgorzata Cichoń