ul. Zamkowa 5, 42-600 Tarnowskie Góry
32 / 285 41 60
32 / 285 41 60 wew. 99

Dorota Brauntsch: spotkanie autorskie

„Książek reporterskich powstaje w Polsce dużo, ale mało który reporter czy reporterka pisze językiem literatury. Dorota Brauntsch umie to już od debiutu. Sprawia, że niszowy temat nabiera waloru uniwersalnego. Bo dom to archetyp” – Mariusz Szczygieł, reporter i wydawca.
Dorota Brauntsch to mieszkanka Pszczyny, autorka niezwykłej książki pt. „Domy bezdomne”.
19 września o godz. 17.00 mieliśmy przyjemność gościć Ją w naszej Bibliotece. Spotkanie poprowadził Mariusz Jarzombek.
Jak napisała sama autorka „Domy bezdomne” to reportaż o znikającej architekturze śląskiej wsi. To przede wszystkim książka o człowieku i jego stosunku do domu – zapis wspomnień i historii ostatnich mieszkańców domów z XIX/XX w. Jest to także historia architektury wiejskiej na ziemi pszczyńskiej, zmian w budownictwie indywidualnym na przestrzeni ostatniego stulecia i prób ratowania zapomnianego dziedzictwa wsi.
W czasie spotkania autorka opowiadała, jak ważny przy tworzeniu książki był kontakt z drugą osobą, rozmowy z właścicielami domów i poznawanie ich historii. W rozmowie często powracał temat nowoczesnego budownictwa, bardzo funkcjonalnego, ale pozbawionego „duszy”. Poruszono także problem wycinki drzew oraz bezmyślnego wyburzania starych domów.
Cała rozmowa miała jednak wydźwięk optymistyczny. Okazuje się, że jeszcze nie wszystko stracone, że jeszcze da się uratować domy, które przetrwały, bowiem „cegła zrobiła się modna. Jakby się jej nagle ludzie bać przestali. Kiedyś to, co stare, było złe, a dziś im starsze, tym lepsze”.
Na zakończenie Dorota Brauntsch odpowiadała na pytania, bardzo emocjonalnie podchodzącej do tematu starych domów, publiczności. Po spotkaniu uczestnicy mogli zakupić książki po okazyjnej cenie oraz uzyskać autograf autorki. Sprzedaż prowadziła księgarnia Bookszpan.