ul. Zamkowa 5, 42-600 Tarnowskie Góry
32 / 285 41 60
32 / 285 41 60 wew. 99

CZAS ZMIAN: nowa przestrzeń Czytelni Czasopism MBP im. Bolesława Lubosza

W dniu 21 lutego 2019 roku została uroczyście otwarta nowo wyremontowana Czytelnia Czasopism Biblioteki na Zamkowej. Generalny remont trwał od września do grudnia 2018 roku, kolejne miesiące zajęło wyposażanie nowej przestrzeni. W dniu uroczystego otwarcia szacowni zaproszeni goście zostali powitani przez dyrektor MBP im. Bolesława Lubosza, Agnieszkę Rudawską, która powiedziała: „Naszym zamysłem było stworzenie przestrzeni minimalistycznej, w tonacji czarno-białej, nawiązującej do struktury i formy gazet. W moim przekonaniu stworzyliśmy przestrzeń na miarę XXI wieku: nowoczesną i wielofunkcyjną. Przygotowaliśmy dla naszych czytelników kilka stref o różnej funkcjonalności, które ze sobą korespondują, wzajem się przenikając. Dzięki temu uzyskaliśmy:
– strefę ciszy i skupienia;
– strefę Galerii Antresola;
– przestrzeń do realizacji projektów z zakresu kultury i edukacji.

Mam świadomość, że przestrzeń ta bardzo różni się od pozostałych pomieszczeń Biblioteki na Zamkowej, jednak jest to kierunek, w którym podążamy dla przyszłych pokoleń. W tym miejscu chciałabym podkreślić, iż ta inwestycja nie miałaby miejsca bez wsparcia Pana Burmistrza Arkadiusza Czecha.” Ilustracją powyższych słów była prezentacja multimedialna, przygotowana przez Jacka Stącla, dokumentująca kolejne etapy metamorfozy Czytelni Czasopism. Następnie głos zabrał Piotr Skrabaczewski, Zastępca Burmistrza ds. Gospodarczych w Tarnowskich Górach: „Determinacja pani dyrektor przekonała nas, że temu projektowi trzeba i warto poświęcić sporo energii i pieniędzy. Efekty tych zabiegów, łączących tradycję z nowoczesnością, oglądamy dziś i serdecznie gratulujemy”. Podsumowując pierwszą część wydarzenia Agnieszka Rudawska przywołała słowa klasyka: „Kto gazet nie czyta i wstręt do nich czuje, ten jest wariatem bądź wnet zwariuje”; tym samym wyraziła nadzieję, że wszyscy tarnogórzanie będą częstymi gośćmi nowej Czytelni Czasopism.
Otwarcie uświetniły dwa wydarzenia kulturalne: pierwszym z nich był recital piosenki aktorskiej Barbary Lubos – znakomitej wokalistki oraz aktorki teatralnej i filmowej; na scenie towarzyszył jej utalentowany pianista Adam Snopek. W repertuarze znalazły się piosenki Agnieszki Osieckiej i Marka Grechuty – w jazzowych interpretacjach. Drugim wydarzeniem był wernisaż wystawy kolaży tworzonych metodą analogową (papier, nożyczki, klej). Autorka wystawy, Pola Vesper, od 2013 roku wszystkie swoje kolaże powołuje do życia wykorzystując nieaktualne czasopisma pochodzące z… Czytelni Czasopism MBP im. Bolesława Lubosza.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości otwarcia; od dziś także z niecierpliwością czekamy na naszych czytelników – będzie nam miło powitać Państwa w nowej przestrzeni Czytelni Czasopism Biblioteki na Zamkowej.

PV

Foto: Pola Vesper, Teodor Segiet, Tomasz Achtelik