ul. Zamkowa 5, 42-600 Tarnowskie Góry
32 / 285 41 60
32 / 285 41 60 wew. 99

WSPÓŁCZESNE DOŚWIADCZENIE PIELGRZYMOWANIA. MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA FOTOGRAFICZNA

Serdecznie zapraszamy na wernisaż międzynarodowej wystawy fotograficznej „Camino de Santiago. Współczesne doświadczenie pielgrzymowania”, który odbędzie się 22 listopada o godzinie 17.00 w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej im. B. Lubosza w Tarnowskich Górach przy ulicy Zamkowej 5. Inauguracja wystawy miała miejsce w 2018 w Bostonie. Do połowy 2020 roku wystawa gościć będzie w dziewięciu miastach w Polsce, m.in. we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie, a także w Lorient we Francji.
Wydarzeniem towarzyszącym będzie prezentacja „Droga” Zbigniewa Ściubaka.

Ekspozycja przygotowana przez władze Autonomii Galicii (Xunta de Galicia) obejmuje 19 fotografii z Drogi, których autorem jest Manuel Valcarcel. Do obejrzenia wystawy zapraszają Biuro Radcy ds. Turystyki Ambasady Królestwa Hiszpanii w Warszawie oraz Stowarzyszenie „Górnośląski Klub Przyjaciół Camino”.

Camino de Santiago. Współczesne doświadczenie pielgrzymowania – to nowy kreatywny projekt zrealizowany przez Turismo de Galicia przy współpracy z Xacobeo 21. Wystawę tworzy dziewiętnaście obrazów o wielkiej sile emocjonalnej i towarzyszące im video. Pokazuje nam ogromne znaczenie i światowy wydźwięk Drogi do Santiago, tysiącletniego szlaku, któremu Rada Europy w 1987 r. przyznała tytuł Europejskigo Szlaku Kulturowego, a w 1993 r. wpisany został przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa.

Camino de Santiago, sprzyjało i sprzyja dalej, jak żaden inny szlak kulturowy, tworzeniu i utrwalaniu idei Europy, kontynentu o wspólnej przeszłości i własnych korzeniach kulturowych i duchowych.
Przemierzany przez stulecia przez przedstawicieli różnych narodów i kultur – stanowi ważną część pamięci Zachodu i jego historii.
Doświadczenie pielgrzymowania artystów Manuela Valcárcela i Alexandra Gonzáleza, dotarcie przez nich najpierw do mety, czyli
Santiago de Compostela, a następnie do europejskiego Finisterrae (Cabo Fisterra), czyli miejsca uważanego w średniowieczu za koniec świata, stała obecność przyrody, bogate dziedzictwo historyczne i artystyczne, miasta i miasteczka oraz spotkania i wspólne pielgrzymowanie z innymi pątnikami, wszystko to zostało utrwalone na tych 19 pracach, w których poza samym obrazem odnajdziemy mieszaninę głębokich uczuć i emocji.

Camino wystawa fotograficzna