Dyskusyjny Klub Książki: „Szczygieł” – Donny Tartt

27 października rozmawiano o książce „Szczygieł” – Donny Tartt.

Książka „Szczygieł ” Donny Tartt to historia życia Theo Deckera młodego chłopaka, który po nagłej stracie matki, w dramatycznych okolicznościach, zmuszony jest odnaleźć się
w nowej rzeczywistości. Razem z bohaterem przeżywamy to, czego on sam doświadcza, poznajemy jego przeżycia, perypetie, mamy wgląd w jego psychikę.
Niełatwe dzieciństwo, tragedie, a także nieodpowiednie towarzystwo wpływa na naszego bohatera w sposób nieodwracalny. Boryka się on z samotnością, lękami, różnymi obsesjami. Czasem jeden impuls – prowadzi do lawiny zdarzeń i to nawet w dalekiej przyszłości.
To opasłe tomisko liczące ponad osiemset stron może jednego czytelnika wciągnąć
i zauroczyć, innego zaś rozczarować. Niewątpliwie zaletą tej powieści jest sztuka,
o której autorka pisze ciekawie i pokazuje jej piękno. Fabuła jest interesująca, dopracowana w szczegółach, ale czy wciągająca? – tutaj bym polemizowała. Uczestnicy spotkania zgodni byli, że w książce są momentami niepotrzebne dłużyzny, zwolnienie akcji, zbyteczne wywody filozoficzne, co zniechęca do czytania.
Donna Tartt to amerykańska pisarka, słynąca z tego, że swoje powieści pisze latami, tak też było w przypadku Szczygła.
Na swoim koncie ma tylko trzy książki – „Tajemną historia”, „Małego przyjaciela”
i „Szczygła”.
Od książki, która została określona największym wydarzeniem literackiej dekady, otrzymała Nagrodę Pulitzera, nominowana jest do wielu nagród – oczekiwałabym tego ,że porwie mnie od początku do końca, zaskoczy, zauroczy, rzuci wręcz na kolana. Nic takiego się nie stało i nie postawię „Szczygła” na najwyższej półce swojej biblioteczki, ale trzeba powiedzieć, że książka Donny Tartt to bardzo dobra amerykańska powieść, zachęcam do lektury.

Małgorzata Cichoń