Dyskusyjny Klub Książki: „Mój znak. O noblistach, kabaretach, przyjaźniach, książkach, kobietach” – Jerzy Illg

17 czerwca odbyło się spotkanie poświęcone książce Jerzego Illga.

„Mój znak. O noblistach, kabaretach, przyjaźniach, książkach, kobietach” to barwna opowieść ujawniająca kulisy wielu wydarzeń literackich i artystycznych ostatniego ćwierćwiecza, w których uczestniczył, bądź je organizował Jerzy Illg, redaktor naczelny wydawnictwa Znak. Zasadniczym tematem tej książki są przyjaźnie z pisarzami. Autor dowcipnie i ze swadą kreśli prywatne, serdeczne portrety Kołakowskiego, Kapuścińskiego, Brodskiego, Heaneya, Daviesa i innych. Nietypowe podejście do pracy i poczucie humoru pozwoliły mu nie tylko wydawać książki Miłosza i Barańczaka, podróżować z Szymborską, nagrywać dowcipy Tischnera, ale też wystawiać kabarety, robić filmy, wymyślać niezwykłe promocje. Jego wspomnienia pokazują, że książki mogą być najważniejszą, najbardziej pasjonującą sprawą na świecie.

W książce czytelnik znajdzie: niepublikowane opowieści i limeryki Wisławy Szymborskiej, wiersze okolicznościowe Czesława Miłosza, Leszka Kołakowskiego, Dereka Walcotta, epitafia, kuplety, sprośne apokryfy staropolskie i tradycyjne pieśni irlandzkie oraz kawał historii, niezupełnie poważnie napisanej.

Warto więc zabrać „Mój znak” na urlop i zagłębić się w piękną literaturę nie tylko w deszczowe dni, ale także w słoneczne letnie popołudnia.

Małgorzata Cichoń