Dyskusyjny Klub Książki – 23 września 2011, Ornela Vopsi „Kraj, gdzie nigdy się nie umiera”

Na pierwszym powakacyjnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 23 września rozmawiano o książce Ornela Vorpsi „Kraj, gdzie nigdy się nie umiera”.

Na rozpoczęcie kolejnego sezonu w naszym DKK zjawili się w komplecie stali bywalcy klubu, którzy kochają książki i lubią z nimi obcować.

Rozpoczęliśmy sezon analizą książki albańskiej pisarki Orneli Vorpsi – Kraj, gdzie nigdy się nie umiera.

Ta cienka książeczka to wspomnienia kobiety z ojczyzny, którą dawno temu opuściła emigrując do Włoch, a następnie do Francji. Można powiedzieć, że jest to saga rodzinna, pełna ciepłych, ale i bolesnych wspomnień. Jest to również powieść kobieca i to nie tylko dlatego, że została napisana przez kobietę lecz dlatego, że jest w niej specyficzny rodzaj wrażliwości.

Większość uczestników spotkania stwierdziła, że jest to dobra, dobrze napisana opowieść, lecz żadne arcydzieło ; części w ogóle nie przypadła do gustu. Osobiście uważam, że jest to taka ” perełka” na rynku wydawniczym, godna polecenia do czytania.

Na koniec pragnę przytoczyć fragment recenzji, która znajduje się na stronie wydawnictwa „Czarne” – jako najlepszą rekomendację tej książki.

” – Odbiorca tej quasi-nowelki powinien wiedzieć, że ujęte we wspomnieniową klamrę historie, które autorka przedstawia w „Kraju, gdzie nigdy się nie umiera” pisane są z perspektywy kilkudziesięciu kilometrów. Przebywająca aktualnie w stolicy Francji literatka odświeża pamięć o najbliższych, o ich traumach, miłych chwilach i wielkich przełomach. Jak widzimy spectrum tematyczne bardzo szerokie. Wykonanie mistrzowskie. Czego więcej trzeba, aby mówić o książce , że jest dobrze skrojona? Szerokiego grona zadowolonych czytelników, a tych coraz więcej.”

P.S. Pragnę zachęcić czytelników aby wstąpili do naszego klubu. Im więcej osób mających inne odczucia i spojrzenie na daną książkę, tym ciekawsza dyskusja, zwłaszcza jeśli to są skrajnie różne opinie. Na pewno wielu z was znajdzie czas w piątkowy wieczór, raz w miesiącu, aby powiększyć nasze grono, tym bardziej, że panuje tu bardzo miła i serdeczna atmosfera.

Gorąco zapraszam!

Małgorzata Cichoń