Dyskusyjny Klub Książki – 10 kwietnia 2014 r. – Joanna Bator „Piaskowa Góra”

10 kwietnia miłośnicy książek spotkali się by porozmawiać o książce Joanny Bator „Piaskowa góra”.

Kwietniowa propozycja w DKK wywołała skrajne reakcje uczestników spotkania. Jedni byli oburzeni tym, że tak młoda osoba jaką jest autorka powieści, może w ten sposób pisać o tamtych czasach, a zwłaszcza o ludziach, którym przyszło wtedy żyć, inni twierdzili, że w sposób realistyczny opisała ludzi i wydarzenia, które miały wtedy miejsce i w żaden sposób nie uwłacza prostym ludziom, co sugerowali przeciwnicy w dyskusji.
Książka „Piaskowa Góra” to historia nowo powstającego osiedla, zasiedlanego przez napływową ludność. Po wojnie do Wałbrzycha, bo o tym mieście mowa w książce, przybywają ludzie z różnych stron Polski, z małych miejscowości, głównie ze wsi. Koleje losów rodziny Maślaków to bogata panorama postaci, charakterów i wydarzeń. Przychodzi im zmierzyć się z trudną codziennością, problemami rodzinnymi i osobistymi. Postacie są soczyste, barwne, nietuzinkowe, niektóre groteskowe ale w tym właśnie tkwi siła tej powieści (moim zdaniem).
Sprzeczaliśmy się ostro, ale w końcu uznaliśmy wspólnie, że powieść realistycznie oddaje atmosferę życia w PRL-u lat 70-tych, 80-tych, kończąc na latach 90-tych, w których nastąpiły zmiany ustrojowe.
Dalsze losy Dominiki (głównej bohaterki) możemy śledzić w kontynuacji „Piaskowej Góry” w „Chmurdalii”. Kogo oczaruje „Piaskowa Góra” ten na pewno sięgnie po kolejną książkę Joanny Bator.
Autorka jest laureatką nagrody Nike 2013 za powieść „Ciemno, prawie noc”, której akcja również toczy się w Wałbrzychu, rodzinnym mieście pisarki.
Zachęcam do lektury książek Joanny Bator. Czytajmy polskie powieści, bo warto.

Małgorzata Cichoń