Dyskusyjny Klub Książki – 10 grudnia 2010, Walter Moers „Miasto Śniących Książek”

W piątek 10 grudnia rozmawiano o książce Waltera Moersa „Miasto Śniących Książek”

Miasto Śniących Książek – to pozycja zamykająca sezon 2010 r. w naszym Klubie i choć aura za oknem, nie była sprzyjająca (padający śnieg i wiatr), to jednak nie przeszkodziła ” wytrwałym klubowiczom” w dotarciu na spotkanie. Książka niemieckiego pisarza, to pozycja bardzo interesująca i godna polecenia. Autor zaprasza nas do Księgogrodu – miasta całkowicie poświęconego książkom. Księgarni i antykwariatów jest tam co niemiara, większość mieszkańców to pisarze, krytycy literaccy, antykwariusze, księgarze, buchemicy lub… łowcy książek, czyli specjalnie przeszkoleni osobnicy udający się do katakumb w poszukiwaniu niezwykle drogocennych książek z tzw. „złotej listy”. Tam właśnie trafia nasz główny bohater Hildegunst Rzeźbiarz Mitów – początkujący pisarz i poeta – a co tam go czeka i z kim się zmierzy – to już każdy musi sam się dowiedzieć sięgając po książkę.

Książka urzeka zarówno językiem jak i opowiedzianą w niej historią. Moers jest niezwykłym erudytą, pisze w gawędziarski sposób, zwracając się, co jakiś czas, bezpośrednio do czytelnika. Z każdej kartki powieści unosi się zapach książek oraz starych zakurzonych antykwariatów, ale myli się ten, kto sądzi, że jest to zwykła opowiastka o książkach, gdyż świat Księgogrodu i rządzące nim prawa bardzo przypominają współczesny świat literacki.

Pod płaszczykiem powieści fantastyczno-przygodowej z wielką tajemnicą w tle, Moers przemyca swoje przemyślenia odnośnie światowego rynku wydawniczego. W powieści tej oddaje hołd książce i czytelnictwu w ogóle, z każdej strony tryska tu miłość do szelestu przerzucanych kartek.

Zgodnie stwierdziłyśmy że „Miasto Śniących Książek ” to wspaniała lektura, na długie zimowe wieczory oraz trafiony prezent pod choinkę.

Małgorzata Cichoń