DKK: relacja ze spotkania z 29 września – K. Chiger „Dziewczynka w zielonym sweterku”

Książka wydana w 2011 roku opowiada historię żydowskiej dziewczynki – Krystyny Chiger. Autorka opisuje życie w cuchnących kanałach i historię zielonego sweterka wydzierganego przez babcię. Ośmioletnia wówczas Krysia opowiada o swoim pobycie w lwowskim getcie. Ukazuje kontrast doświadczeń sprzed wojny (beztroskie, luksusowe życie swojej rodziny) oraz wojennej rzeczywistości (codzienność w cuchnących kanałach, w  brudzie, wilgoci i ciemności).

Rodzinie Chigerów jak i ich współtowarzyszy niedoli, trudno byłoby przeżyć w kanałach, gdyby nie rzezimieszek polskiego pochodzenia Leopold Socha. Socha początkowo pomaga im w celu zarobku, ale w miarę upływu czasu zmienia swoje nastawienie i pod koniec walczy ze wszystkich sił o ich życie. Przechodzi ogromną przemianę: z egoisty w bohatera.

Książka pokazuje jak cienka jest granica między najlepszą, a najgorszą stroną ludzkiej natury. Dowodzi siły i potęgi ludzkiego charakteru. Do książki dołączony jest wywiad z Krystyną Chiger, która od ponad 30 lat mieszka w USA. Wywiad jest szczery i bardzo wzruszający. Mnie osobiście wzruszył do łez .

Na podstawie tych wojennych zapisków Agnieszka Holland wyreżyserowała film pod tytułem „W ciemności” ze wspaniałą kreacją Roberta Więckiewicza. Natomiast zielony sweterek przetrwał do dziś jako eksponat w waszyngtońskim Muzeum Holokaustu. Książka wzbudziła wśród uczestników dyskusję o postawy Polaków w czasie holokaustu, a także osobiste wspomnienia naszych klubowiczów.

 

Małgorzata Cichoń