DKK: relacja ze spotkania z 12 marca – Herbjørg Wassmo „Stulecie”

Marcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki toczyło się wokół literatury skandynawskiej.

Herbjørg Wassmo to uznana norweska pisarka, która zasłynęła książką „Księga Diny”, zekranizowaną w 2002 roku. Jest laureatką wielu nagród.

„Stulecie” to mówiąc w skrócie saga rodzinna, opisująca dzieje czterech pokoleń kobiet na przestrzeni stu lat. Kobiety te to prababka, babka i matka autorki. Pisarka w mistrzowski sposób łączy fakty z życia swojej rodziny z fikcją literacką. Pokazuje ciężkie życie ludzi wśród surowej norweskiej przyrody oraz kobiety pełne sprzeczności, często wątpiące, ale i zarazem mocne psychiczne. Kobiety te stają przed trudnymi życiowymi wyborami i rolami społecznymi, starając się pełnić je godnie. Najwięcej miejsca poświęca autorka w powieści swojej prababce Sarze Susanne, mniej babce Elidzie i matce Hjordis, o sobie pisze niewiele. Dowiadujemy się tylko, że w dzieciństwie była molestowana seksualnie.

Powieść Wassmo ma swój klimat i rytm, jest napisana ładnym językiem, co stanowi dodatkowy atut tej powieści. Polecamy ją gorąco, zwłaszcza miłośnikom literatury skandynawskiej.

Małgorzata Cichoń