Galeria „Antresola” Wystawy 2017

Danuta i Ryszard Wasilwscy \"Azjatycki kalejdoskop\"

1 grudnia w Galerii "Antresola" odbył się wernisaż wystawy fotografii podróżniczej Danuty i Ryszarda Wasilewskich "Azjatycki kalejdoskop". Wystawę można oglądać do 29 grudnia. ****** Danuta i Ryszard Wasielewscy to tarnogórzanie, którzy realizują swoje marzenia poprzez podróże. Wyprawom zwykle towarzyszy aparat fotograficzny, który utrwala fragmenty rzeczywistości, jakże innej i dalekiej od tej, która nas otacza na co dzień. Wystawa obejmuje kadry z azjatyckich podróży do indyjskich stanów Radjastan, Uttar Pradesh i Kerala, malezyjskiego Sarawaku i Sabah na Borneo, oraz indonezyjskich wysp Bali i Gili. Fotografie ukazują świat intrygujący i odmienny, zarówno w sferze architektury jak i przyrody, a także zachowań społeczno-kulturowych. Świat, który wciąga, emocjonuje oraz uczy dystansu, pozostawiając wiele wspaniałych wspomnień.

6 Photos

Dotknąć piękna, listopad 2017

Wystawa prac powstałych podczas VIII edycji warsztatów małych form rzeźbiarskich i plastycznych osób niedowidzących z dysfunkcją wzroku. Wystawa "Dotknąć piękna" potrwa od 26 października do 24 listopada.

7 Photos

Janina Konieczna : Moja podróże - Włochy

Janina Konieczna - tarnogórzanka, pełna pasji amatorka, uwielbia podróże, fotografię, malarstwo, jazdę na rowerze, spacery po lesie, książki i rośliny doniczkowe. Janina Konieczna maluje, fotografuje i podróżuje. Efekty jej prac wystawiane były między innymi w holu tarnogórskiego Ratusza, w Domu Kultury "Jubilat", w pubie Kałamarz, hotelu Opera. "Moja podróże - Włochy" to wystawa zdjęć powstałych podczas podróży po Włoszech w 2016 roku. Fotografie przedstawiają zabytki i krajobrazy: Nurcie, Rocaporeny, Divino Amore, Pompei, Capri, Bari, Sorento, Cascia, Costiera Amalfitana, Amalfi, Alberobello. Wystawę można oglądać do 20 października.

4 Photos

\"Zabawa w artystę\", 2017

Galeria "Antresola" zaprasza na wystawę "Zabawa w artystę", która potrwa do 24 sierpnia. Obrazy zostały namalowane przez uczestników warsztatów plastycznych organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Tworogu.

11 Photos

Czesław Pietryga: Pietrysunki

8 czerwca odbył się wernisaż prac Czesława Pietrygi. Oprawę muzyczną przygotowały Izabela Pischka (śpiew) i Ewelina Wolniszewska (akompaniament). Do końca czerwca serdecznie zapraszamy do Galerii "Antresola" na wystawę "Pietrysunki". *** Twórca o sobie i o wystawie: Jestem członkiem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Zajmuję się rysunkiem, rysunkiem satyrycznym, karykaturą, grafiką użytkową oraz malarstwem sztalugowym. Ilustruję dla prasy regionalnej, współpracowałem z Telewizją Polską jako rysownik. W 1991 ukończyłem studia magisterskie na wydziale pedagogiczno-artystycznym Uniwersytetu Śląskiego kierunek Pedagogika pracy kulturalno-oświatowej oraz w 1993 studia podyplomowe z zakresu ochrony przyrody i środowiska na w Wydziale Leśnym Akademii Rolniczej w Krakowie. „Pietrysunki” – to zbiór prac powstałych w ostatnich paru latach. Są to prace o bardzo różnej tematyce. Od rysunków dokumentujących podróże, poprzez obrazki pokazujące piękno naszej przyrody widziane w różnych porach roku, do portretów wspaniałych odchodzących w niebyt parowozów. Spotkamy tu rysunki z cyklu „Z piórkiem po Europie” , przedstawiające życie codzienne mieszkańców Madrytu, Kordoby, Granady czy też Majorki. Znajdziemy tu przechodniów przemykających w południowym skwarze wąskimi urokliwymi uliczkami, handlarzy starzyzną, książkami pamiętającymi setki czytelników i wiekowymi zegarkami wysypującymi się kilogramami z otwartych walizek. Uliczni grajkowie: trębacz, cymbalista i gitarzysta oraz sprzedawca dywanów. Są rysunki przedstawiające ciekawe detale architektoniczne, takie jak specyficzne dla południa Hiszpanii ażurowe ornamenty pochodzenia islamskiego, wyrzeźbione w żółtym piaskowcu. Jest także misternie zdobiona głowica kolumny podpierającej sklepienie patio z kamiennymi rzeźbami i egzotyczną dla nas roślinnością. Z okresu kiedy fascynowały mnie maszyny i różnego rodzaju mechanizmy pochodzą rysunki przedstawiające parowozy. Oglądając te mechanizmy można poczuć zapach gorącej pary, wyobrazić sobie kłęby gęstego dymu i kapiące gorącą oliwą ciężkie mechanizmy. Wiele miejsca poświęciłem tematyce tarnogórskiej: ze ścian spoglądają na nas jeźdźcy na koniach, maszerujący żołnierze, król Jan III Sobieski , Marysieńka, szlachta i kupcy oraz mieszczanie tarnogórscy. Wszystko to bohaterowie kolorowego korowodu z okazji Święta Gwarków. Gdzie indziej znów kamieniczki tarnogórskie, zamek w Starych Tarnowicach, ratusz i wiele ciekawych miejsc, które miałem okazję przenieść na papier. Pozostało jedynie zaprosić Państwa do obejrzenia wystawionych prac. Mam nadzieję, że obcowanie z przedstawionymi tu rysunkami wyzwoli w Was wiele pozytywnych emocji i przyniesie satysfakcję z dobrze spędzonego czasu.

7 Photos

Witold Zaręba: wystawa „Viribus unitis”

W sobotę 6 maja odbył się wernisaż prac tarnogórzanina – Witolda Zaręby. Urodzony w 1972 r., dyplom w Pracowni Druku Wypukłego prof. E. Zawadzkiej WSP w Częstochowie otrzymał w 1999 r. W 2007 r. uzyskał tytuł doktora sztuk pięknych w katowickiej ASP. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Grafiki Akademii J. Długosza w Częstochowie i Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Zajmuje się grafiką warsztatową (druk wypukły). Zrealizował 14 wystaw indywidualnych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach i konkursach graficznych w kraju i zagranicą. Wystawa „Viribus unitis” w Galerii „Antresola” potrwa od 6 – 31 maja 2017 r. ****** „Od kilu lat przestrzenią, która mnie fascynuje, są obiekty fotograficzne z przełomu XIX i XX wieku. Za ich pomocą staram się pokazać odczłowieczenie jednostki, zniewolenie jej przez system władzy. Symbolem tego stanu umysłu jest dla mnie Wielka Wojna. Dotychczas zajmowałem się sylwetką człowieka. Od jakiegoś czasu przenoszę ciężar mego zainteresowania na próbę ratowania ludzkiego życia. Fotografie przedstawiające personel i pacjentów wojskowych lazaretów zapełniają moją wyobraźnię. Symbolika psa jest powszechnie znana. Podczas wojny był on używany w różnych formach. Widnieje na zdjęciach jako oficerska maskotka, czy zwierzę pociągowe. Natrafiłem na fotografie pokazujące psy ratownicze. Są one symbolem pozytywnej strony człowieka, który w czarnej godzinie próbuje ocalić swe człowieczeństwo. Pieski bywają rasowe tak jak jamnik i mieszańce z zakręconym ogonem. Przynależność do człowieka ujawniają takie elementy jak obroża z symbolem czerwonego krzyża. Drugie zwierzę chronione jest przez człowieka za pomocą filcowej maski przeciwgazowej. Wycięcie grafiki z jej naturalnego tła wynikło z charakteru druku wypukłego, kiedy to kształt matrycy determinuje formę odbitki.”

6 Photos

Arkadiusz Lorek

7 kwietnia odbył się wernisaż prac tarnogórzanina – Arkadiusza Lorka - pasjonata malarstwa olejnego, przeważnie abstrakcyjnego i pasteli suchych. Współzałożyciela grupy artystycznej "Podziemia wyobraźni" oraz współtwórcę "Świata Pięciu i Przyjaciół" - grupy zwolenników i pasjonatów sztuki w dziedzinie filmu, malarstwa rysunku oraz literatury. Wystawa potrwa do 30 kwietnia.

13 Photos

Marek Cieśliński: \"Akwarele\"

Marek Cieśliński - urodzony w Kaletach, od 1964 roku do dzisiaj mieszkaniec Tarnowskich Gór. Malowanie jako hobby poza pracą zawodową towarzyszy mu od końca lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. W latach osiemdziesiątych XX wieku aktywny członek grupy plastycznej „Model” działającej przy DK Kolejarz w Tarnowskich Górach. Zorganizował 4 wystawy indywidualne oraz brał udział w licznych wystawach zbiorowych. Sporadycznie uczestniczy też w konkursach, kilka razy był nagradzany i wyróżniany. Początkowo zajmował się malarstwem sztalugowym farbami olejnymi i akrylowymi, od 2012 roku rozpoczął malowanie farbami wodnymi. Miłośnik dobrej sztuki współczesnej i muzyki. Wystawę prac można oglądać od 1-24 marca.

6 Photos

Tadeusz Banaś, styczeń 2017

Tadeusz Banaś - mieszkaniec Tarnowskich Gór, urodzony w Nakle Śląskim. Talent odziedziczył po ojcu. Rysowanie rozpoczął w szkole zawodowej. Swoją pasję kontynuował nawet w czasie służby wojskowej. Dziś, będąc na emeryturze, cały swój wolny czas poświęca malowaniu. Inspiracje do pracy twórczej czerpie z otaczającej rzeczywistości. Ulubione tematy to pejzaże, kwiaty, ale także motywy świąteczne i dziecięce. Wykorzystane techniki: malowanie na płótnie farbami olejnymi, rysunki w ołówku. Wystawa potrwa od 6-24 lutego. Po zakończeniu wystawy wszystkie prace artysty będzie można zakupić.

6 Photos